Vi har fått en kommentar av tränare Andreas Harnesk efter matchen:
_"Matchen mot Täby blev en skön vinst för oss efter ett långt uppehåll. Täby är ett starkt lag och vi får med oss mycket att utveckla i vår process framåt. Jag tycker vårt lag har en stark karaktär.
Det känns kul med våra nya fans på läktaren som hejar på oss och stöttar oss. Tack till er."_
Stort tack till alla som kom och delade eftermiddagen med oss och hejade fram tjejerna till ytterligare en vinst, här till höger ser ni ett axplock av allt som hände i hallen under matchen.
I veckan väntas 2 matcher, redan på tordag 12 januari åker vi till Uppsala för att möta Sirius kl 18:30 i IFU Arena. Denna match blir första matchen i vår tävling Guldfemman. Vill du vara med från start ska du skapa din drömfemma redan idag. Läs mer på: https://guldfemman.se/vasteras-ronnby-ibk
Nästa hemmamatch är söndag 15 januari kl 15:30. Vi hälsar publiken och Åkersberga välkomna till Mälarenergi Arena